Adaptacja organizmu do wysiłków fizycznych

Adaptacja organizmu do wysiłków fizycznych

Przystosowanie organizmu do wysiłku fizycznego polega głównie na poprawie pracy układu krążenia i układu oddechowego. W pierwszym okresie systematycznych ćwiczeń fizycznych organizm nie potrafi sprostać wymaganiom, jakie stawia wysiłek fizyczny. Z powodu słabej pracy układu krążenia, w tym serca, oraz układu oddechowego organizm dostaje mniej tlenu, niż go potrzebuje w okresie wysiłku. Opóźnione jest również wydalanie dwutlenku węgla..

Systematyczne kontynuowanie wysiłku poprawia wydolność układu krążenia i oddechowego. Również wzmocni serce. Lepiej wytrenowane serce, układ krążenia i układ oddechowy oraz lepsza współpraca tych narządów powodują, że ten sam wysiłek możemy wykonać lepiej i z mniejszym zmęczeniem niż w okresie początkowym treningu.

Pierwszy okres adaptacji do wzmożonego wysiłku (ćwiczeń) może trwać nawet 3 miesiące, a nadmiar wysiłku i związane z nim procesy adaptacyjne, tj.:

  • pogorszenie samopoczucia,
  • uczucie ciągłego zmęczenia,
  • bóle mięśni,
  • niechęć do kontynuacji ćwiczeń,
  • pogorszenie wydolności fizycznej…

… mogą doprowadzić do zniechęcenia i zaprzestania ćwiczeń, dlatego watro skorzystać z pomocy trenera.

Powysiłkowe bóle mięśni

Występujące na drugi dzień, a często kilka dni po ćwiczeniach, bóle mięśni były do tej pory uważane za zakwaszenie mięśni. W świetle ostatnich badań najbardziej prawdopodobna przyczyną są uszkodzenia włókienek mięśniowych wskutek zbyt ostrych i długotrwałych ćwiczeń. Kontynuacja ćwiczeń o mniejszej intensywności prowadzi do odbudowy włókienek mięśniowych i wzrostu ich zdolności do pracy.

Dlatego też warto skorzystać z trenera i dietetyka sportowego.

Comments are closed.