Ćwiczenia – dla kogo?

Ćwiczenia – dla kogo?

Żeby ćwiczenia były efektywne i bezpieczne, powinny być odpowiednio dobrane do Twoich indywidualnych potrzeb. Najlepiej, jeśli zrobi to wykwalifikowany trener personalny. W Warszawie zapraszamy do skorzystania z usług trenera w Poradni Dietetycznej Na Bemowie!

Ćwiczenia dla osób zdrowych

Każdy powinien dbać o regularną aktywność fizyczną – również osoby zdrowe, ponieważ wysiłek działa profilaktycznie. Zawsze jednak warto przed przystąpieniem do ćwiczeń skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć ewentualną możliwość zaburzeń pracy układu krążenia lub dolegliwości, które takie zaburzenia mogą spowodować – na przykład nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, cukrzycę czy otyłość.

Ogólnie twierdzi się, że każdy mężczyzna przed 45. rokiem życia i każda kobieta przed 55. rokiem życia, jeśli nie stwierdzono u nich choroby serca lub objawów ze strony układu krążenia, mogą wykonywać dowolny rodzaj ćwiczeń fizycznych bez nadzoru.

Natomiast osoby starsze bądź osoby ze zdiagnozowanym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia powinny przed przystąpieniem do wysiłku wykonać test wysiłkowy.

Ćwiczenia dla osób z nadciśnieniem tętniczym

Aktywność fizyczna może bardzo korzystnie wpłynąć na kondycję osób z nadciśnieniem tętniczych – regularne ćwiczenia mogą obniżyć ciśnienie nawet o 5-10 mmHg. Należy jednak pamiętać, że wysiłek nie powinien być nadmierny, w dodatku przed każdym treningiem powinno się zmierzyć poziom ciśnienia. Górna granica, która pod żadnym pozorem nie powinna być przekraczana, to 140/90 mmHg.

Osoby z hiperlipidemią

Wysiłek fizyczny może przyczynić się do znacznego zmniejszenia stężenia cholesterolu – całkowitego oraz „złego” cholesterolu LDL. Regularne ćwiczenia to świetny sposób, by wspomóc leczenie farmakologiczne zaburzeń lipidowych, a także by zwiększyć efektywność stosowanej diety. Szczególnie pomocna będzie aktywność fizyczna w walce z tzw. „zespołem metabolicznym”, to znaczy osobom, które cierpią na wiele współwystępujących zaburzeń, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia lub otyłość.

Osoby cierpiące na cukrzycę

To, że wysiłek fizyczny zmniejsza stężenie glukozy we krwi, jest faktem znanym prawdopodobnie wszystkim cukrzykom. Jednak niewiele osób wie, jak wielkie efekty mogą przynieść regularne ćwiczenia! Najlepszym na to przykładem jest Michał Jeliński – wioślarz, który mimo stwierdzonej cukrzycą typu 1, został złotym medalistą na olimpiadzie w Pekinie! Olimpijczyk pokonał nie tylko bariery fizyczne, ale także dzięki wytrwałości przyczynił się do polepszenia swojego stanu zdrowia.

Należy jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do ćwiczeń stężenie glukozy nie powinno przekraczać 250mg%. Najlepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Osoby otyłe

Trening fizyczny to najlepszy sposób na szybkie i skuteczne zmniejszenie masy ciała. W połączeniu z odpowiednio dobraną dietą w końcu pozwoli Ci uzyskać upragnioną sylwetkę, a przede wszystkim – polepszyć stan zdrowia. Ćwiczenia powinny być jednak dostosowane do indywidualnych potrzeb Twojego organizmu. Dlatego polecamy konsultację u wykwalifikowanego trenera personalnego.

Osoby z rozpoznaną chorobą serca

Osoby, które mają problemy z sercem, powinny szczególnie uważać przed przystąpieniem do wysiłku fizycznego. Każdy, kto przeszedł zawał serca lub u kogo rozpoznano chorobę wieńcową, powinien najpierw zgłosić się do lekarza, który oceni możliwość rozpoczęcia ćwiczeń. Ocena ta dokonywana jest na podstawie wyniku testu wysiłkowego.

Warto jednak próbować – nawet lekkie ćwiczenia fizyczne mogą bardzo korzystnie wpłynąć na przyszłe wyniki!

Comments are closed.