Dlaczego ćwiczyć?

Dlaczego ćwiczyć?

Coraz więcej osób na całym świecie ma problemy zdrowotne spowodowane małą aktywnością ruchową. Przyczyny są proste – obciążeni licznymi obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi często nie mamy sił lub czasu na zadbanie dodatkowo o codzienny wysiłek fizyczny. Siedzący tryb życia może jednak być bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia.

Optymalny czas, jaki powinno się przeznaczyć na ćwiczenia, to około 30 do 60 minut dziennie przez większość dni w tygodniu. Powinniśmy zadbać przynajmniej – choć to absolutne minimum – o 30 minut ćwiczeń trzy razy w tygodniu. Należy jednak pamiętać, że rodzaj aktywności fizycznej powinien być odpowiednio dobrany do naszych indywidualnych potrzeb. Prawidłowo zaplanowane ćwiczenia – na przekład przez trenera personalnego – mogą pomóc w walce z wieloma chorobami, przede wszystkim chorobami serca.

Regularny trening ma zbawcze dla organizmu właściwości:

  • obniża ciśnienie tętnicze,
  • zwalnia spoczynkową czynność serca,
  • zmniejsza stężenie glukozy we krwi,
  • działa przeciwzakrzepowo,
  • zapobiega osteoporozie,
  • a także jest świetną metodą na radzenie sobie z depresją!

Systematyczne ćwiczenia wspomagają działanie wiele leków stosowanych przez osoby z chorobami układu krążenia – zdarza się nawet, że pacjent po pewnym czasie może zmniejszyć dotychczas stosowane dawki.

Ważne, by uświadomić sobie, że wysiłek fizyczny nie musi być wcale skomplikowany! Mogą to być proste, sprawiające przyjemność ćwiczenia, takie jak energiczny spacer, kręcenie hula-hopem czy gra w badmintona. Każdy może znaleźć coś dla siebie!

Comments are closed.